10/05/22

Posjet susjednim zemljama koje koriste potencijal geotermalne energije

Predstavnici Komunalnog poduzeća d.o.o. i Grada Križevci posjetili su slovensku tvrtku Ocean Orchids čiji nas je vlasnik g. Roman Ferenčak proveo po svom proizvodnom pogonu. U stakleniku površine od 4 hektara godišnje se proizvede 2 milijuna orhideja, a posebnost proizvodnje je da se cijeli sustav grijanja staklenika bazira na vlastitoj geotermalnoj energiji. Nakon boravka u Sloveniji, križevačka delegacija na čelu s gradonačelnikom g. Mariom Rajnom i direktorom Komunalnog poduzeća g. Martinom Kozjakom, boravila je u mađarskom gradu Lenti gdje su nas njihovi predstavnici upoznali sa svojim geotermalnim sustavom grijanja javnih ustanova i stambenih zgrada. Primjeri dobre prakse iz naših susjednih zemalja vrijedna su iskustva koja mogu biti od velike koristi u potencijalnom korištenju geotermalne energije u Križevcima. U delegaciji su uz gradonačelnika i direktora Komunalnog poduzeća Križevci bili i zamjenik gradonačelnika g. Danijel Šaško, viša savjetnica za proračun gđa Marija Podolski i stručna suradnica u Komunalnom poduzeću gđa Nikolina Stipić.